Warunki programu Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu

Mieszkanie dla młodych? Najpierw spełnij warunki. Program Mieszkanie dla Młodych to okazja na niebagatelne dopłaty, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy ma jednak na to szansę. Jakie warunki trzeba spełnić, by uczestniczyć w programie?

1. Program „Mieszkanie dla młodych” trwa od 1 stycznia 2014 roku, a jego zakończenie planowane jest na 31 grudnia 2018 roku. Może być jednak przedłużony.

2. Mogą w nim uczestniczyć wyłącznie ci, którzy nie posiadają dotąd prawa własności lub współwłasności do budynku, bądź lokalu mieszkalnego zarówno teraz, jak i nie miały go w przeszłości. Krótko mówiąc: dotyczy wyłącznie osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie.

3. Program zakłada limit wiekowy. Skierowany jest wyłącznie do osób, które nie ukończyły 35 lat. Jeśli biorą w nim udział małżeństwa, przynajmniej jeden z małżonków nie może przekroczyć limitu wieku.

4. W przeciwieństwie do uprzedniego programu „Rodzina na swoim”, teraz mieszkania z dopłatą mogą nabywać też single, tak samo jak rodziny z dziećmi lub bez oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.

5. W ramach dopłat beneficjenci otrzymają jednorazową wpłatę. Na 10% wartości kredytu liczyć mogą osoby samotne i rodziny bezdzietne, a na 15% rodziny z dzieckiem i osoby samotnie wychowujące dziecko. Będzie też bonus prorodzinny. Jeśli w ciągu 5 lat w rodzinie pojawi się kolejne dziecko, beneficjent otrzyma dodatkową dopłatę w wysokości 5% wartości kredytu.

6. Program obejmuje tylko nieruchomości z rynku pierwotnego.

7. Można kupować mieszkania o maksymalnej powierzchni 75 m kw. (domy do 100 m. kw.), ale dopłata będzie dotyczyć do 50 m kw. powierzchni. Limity dla rodzin wielodzietnych są o 10 m. większe.

8. Nieruchomości nie mogą być zbyt drogie. Limity cen wyznaczone są przez wojewodów na podstawie wyliczeń tzw. wartości odtworzeniowej. Aktualne limity znajdziesz tutaj.

9. Uczestnik programu nie może sprzedać, ani wynająć mieszkania kupionego z dopłatą przez pięć lat. Jeśli to zrobi, będzie musiał zwrócić dopłatę. Chyba, że sprzedał mieszkanie, by polepszyć swoje warunki życiowe i od razu kupił większe.

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu 4.79/5 (95.79%) 19 głosów

7 komentarzy

 • Wszystko fajnie, dopłaty też niezłe, ale to że nie można kupować na rynku wtórnym to jakiś przewał. Przecież ewidentnie widać, że program pisany pod lobby deweloperskie, a nie prorodzinny.

  • Rower Błażeja

   Przewał to by był jakby można było kupować na rynku wtónym. Deweloper nie ściemni z ceną i nie wpisze Ci niższej na umowie, a „pan Wiesiek” zawsze by się dogadał i nagle by się okazało, że wszystkie i wszędzie można kupić z dopłatą, bo ceny nieruchomości tak nagle spadły.

   • Python

    No i dobrze że by spadły, o to w tym wszystkim chodzi żeby płacić mniej a nie więcej. Chyba że wolisz zapłacić drożej bez powodu to droga wolna.

  • do Michała

   Nikt ci nie karze kupować w MdM. Możesz wziąć na rynku wtórnym i nie brać od podatników 20% dopłaty. Na pewno będziesz moralnym zwycięzcą…

 • Ewka

  Nie przesadzaj, jest nieco prorodzinny, bo za dziecko masz 5% więcej, a jak w 5 lat będziesz miał kolejne to znowu 5%. I w sumie na mieszkanie dla młodych możesz dostać 20% czyli 1/5 mieszkania. To nie jest mało, niezależnie od zarobków.

 • Fajans

  Ciekawe jak oni chcą sprawdzić czy kiedyś nie miałem mieszkania? Nie ma przecież żadnej centralnej bazy, więc raczej będzie to tylko pytanie i przejrzenie rejestru w samym Poznaniu. A w Gdańsku mogą mieć 5 apartamentów, a mieszkanie dla młodych w Poznaniu kupię bez przeszkód. Martwy przepis.

  • Simius

   Jak masz 5 apartamentów w Gdańsku to nie będziesz się starał o mieszkanie dla młodych ziom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *