Mieszkanie dla młodych – nie na rynku wtórnym. Wysokość dopłat.

Nie może być zbyt duże, a kupowane musi być jako nowe. Senat odrzucił poprawki zakładające, że zakupu mieszkania współfinansowanego z programu Mieszkanie dla Młodych będzie można dokonać także na rynku wtórnym. Program ma bowiem także stymulować gospodarkę.

Poprawki głosowane były przez Senat 17 października 2013 roku. Trudno było się jednak spodziewać, że zostaną przyjęte, skoro zgłosiła je opozycja, a izba wyższa parlamentu jest zdominowana przez członków Platformy Obywatelskiej. Poprawek było wiele, ale najistotniejsza dotyczyła możliwości zakupu mieszkań także na rynku wtórnym. Nie będzie jednak na to szans, nawet jeśli zmieszczą się w widełkach publikowanych przez wojewodów.

Komu dopłaty?

Ostateczna forma programu Mieszkanie dla Młodych precyzuje więc, że nowe lokale z finansową pomocą państwa nabywać będzie można w latach 2014-2018. Kupować mogą osoby młode, które nie mają jeszcze 35 lat. Warto też pamiętać, że roczny limit dopłat będzie ograniczony. W pierwszym roku to 600 mln zł, czyli ok. 20 tys. kredytów – to 10-12 proc. rocznej sprzedaży całego rynku. Rok później będzie już więcej, bo 715 mln zł, w 2016 r. 730 mln zł, w 2017 r. 746 mln zł, a w ostatnim 2018 r. aż 762 mln zł. To może jednak nie wystarczyć, bo już Rodzina na Swoim pokazała, że zapotrzebowanie jest znacznie wyższe. Dlatego warto się spieszyć, bo w programie Mieszkanie dla Młodych obowiązuje prosta zasada – kto pierwszy, ten lepszy. W nowym programie nie mogą kupować mieszkań osoby, które wcześniej miały, bądź nadal mają inne mieszkanie.

Na jakie dopłaty możesz liczyć? Sprawdź wysokość dopłat

 1. 10% wartości odtworzeniowej nieruchomości kupionej przez singli oraz rodziny bezdzietne.
 2. 15% wartości odtworzeniowej nieruchomości kupionej przez rodziny wychowujące dzieci.
 3. Do tego kolejne 5% wartości odtworzeniowej nieruchomości, jeśli w ciągu 5 lat urodzi się w rodzinie jedno lub więcej dzieci.

Metraż mieszkania w programie MdM

Nie wystarczy jednak, by mieszkanie było zakupione na rynku pierwotnym. Spełnić też musi inne warunki. Przede wszystkim limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych, ale też metraż nie jest dowolny. Maksymalna powierzchnia to 85 m kw., ale w rodzinie musi być troje lub więcej dzieci. Dla pozostałych rodzin i singli powierzchnia maksymalna to 75 m. kw. Można też kupić dom o powierzchni do 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wielodzietnych). Niezależnie od metrażu, dopłata dotyczyć będzie jednak 50 m kw. nieruchomości.

Mieszkanie dla młodych – nie na rynku wtórnym. Wysokość dopłat. 4.60/5 (92.00%) 10 głosów

3 komentarzy

 • Mieszkanicznik

  Przedziwne jest to zastrzeżenie, że niby mieszkania nie można sprzedać, ale można jak się kupi większe. Przecież właśnie po to ludzie sprzedają… Poza tym kto sprawdzi czy Mieszkanie dla młodych jest wynajmowane? I jak będą takie kontrole wyglądać? Martwy przepis.

  • Zdzisio

   Pewnie, że martwy, tak samo jak z płaceniem podatków od zysku z wynajmu. Takie sprawy wychodzą jednak na jaw i to bardzo często. A wiesz kiedy? Kiedy sąsiad zauważy, że to wcale nie jest mieszkanie dla młodych, tylko dla wynajmujących. I wtedy doniesie gdzie trzeba. Poznań nie jest tu wyjątkiem. Tak jest w całej Polsce.

 • Wojtek

  Już się nie martw. Sąsiedzi na pewno doniosą i nie będzie kłopotu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *