Mieszkanie dla Młodych – limity cenowe w Poznaniu (1 kwartał 2014)

Limity cenowe ustalane są przez wojewodów, którzy obliczają je na podstawie średnich cen nieruchomości z województwa. W Poznaniu nie powinno być problemów z kupnem mieszkania z dopłatami w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Zobacz jak kształtują się limity także w innych miastach.

Wojewodowie ustalają limity cenowe biorąc pod uwagę średnie ceny przeliczeniowe kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego w budynkach mieszkalnych. Wszystkie urzędy mają swoje limity, które obowiązują w danym województwie. Są one więc dość zróżnicowane – wyższe w dużych i bogatych miastach oraz niższe w mniejszych i nie tak zamożnych regionach.

Teoretycznie nie powinno być więc łatwo kupić mieszkania z dopłatą nie tylko w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, ale również w Białymstoku, Lublinie czy Toruniu. Nie ma się jednak co martwić na zapas. W stolicy Wielkopolski limit wynosi 5604,50 zł za m. kw. mieszkania lub domu. Tymczasem średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w Poznaniu to obecnie 5460 zł za m. kw. – wynika to z transakcji dokonanych przez klientów Home Broker.

 

Limity cenowe MDM

Tu przeczytasz o dostępnych mieszkaniach w Poznaniu

 

Limity będą się zmieniały co kwartał. Obecne są aktualne do końca marca 2014 roku, a potem zastąpią je nowe, wynikające z ewoluujących cen. Na razie trudno o zakup mieszkania z dopłatą w ramach MdM w śródmieściach największych miast. Z jednej strony, ceny w dobrych lokalizacjach są wyższe, a z drugiej mniejszy metraż to z reguły większa cena w przeliczeniu za metr kwadratowy, co również nie pomaga w zmieszczeniu się w limicie.

Pod tym względem w I kwartale zdecydowanym liderem jest Gorzów Wielkopolski. W tym mieście jest sporo dostępnych mieszkań na rynku wtórnym, co wpływa na kształtowanie się cen także na rynku pierwotnym. Jeśli dodamy do tego dużą ilość nowych mieszkań, które czekają na nabywców, mamy odpowiedź dlaczego właśnie tam na rynku nieruchomości rządzi konsument.

Zobacz jakie są aktualne limity cen w Poznaniu.

Mieszkanie dla Młodych – limity cenowe w Poznaniu (1 kwartał 2014) 5.00/5 (100.00%) 14 głosów

3 komentarzy

  • Ewka

    Mam nadzieję, że w drugim kwartale trochę spuszczą z tonu, bo to co jest teraz, to śmiech na sali. Przecież mieszkania dla młodych w Poznaniu nie muszą być na granicach miasta!

  • Waldemar

    No na razie to jest miazga. Nawet sami deweloperzy się niezbyt reklamują, bo chyba im nie zależy na sprzedaży takich tanich mieszkań dla młodych :(

  • wiedza i życie

    No raczej program Mdm w Poznaniu atrakcyjny, skoro pierwszy kredyt z dopłatą w Polsce zosał udzielony w Poznaniu. Ktoś szybko i ładnie rozpoznał temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *