Mieszkanie komunalne się opłaca?

Może zamiast zaciągać kredyt – nawet z dopłatą w programie Mieszkanie dla młodych – lepiej powalczyć o mieszkanie komunalne? Można je potem wykupić za 10-30 proc. realnej wartości, ale uwaga: po pierwsze nie zawsze, a po drugie takie mieszkanie trudno dostać. W Poznaniu na liście oczekujących cały czas jest ponad 700 osób.

Na mieszkanie komunalne nie może liczyć każdy. Gminy przydzielają je stosując kryterium zarobkowe. Krótko mówiąc: kto ma niezłe apanaże, nie ma szans na mieszkanie komunalne. Współczynnik oblicza się na podstawie najniższej emerytury. W Gdańsku limitem są zarobki nie przekraczające 200 proc. najniższej emerytury dla jednej osoby i 150 proc. dla rodziny. W Krakowie nie można w pojedynkę przekroczyć 150 proc., a rodzina 100 proc. najniższej emerytury.

Ważna jest też dostępność lokali, bo miasta nie prześcigają się w ich budowie. W Poznaniu obecnie w kolejce na lokal komunalny oczekuje ponad 700 osób. I to mimo faktu, że trzeba za nie wpłacić kaucję z góry. Obecnie to trzymiesięczny czynsz, ale jeszcze w połowie 2013 roku trzeba było zapłacić roczny. Zliberalizowano też przepisy dotyczące zamiany mieszkań na mniejsze, ale niewiele to pomogło.

Kryteria nie są bowiem łatwe w całej Polsce. Gdańsk wybiera osoby, które nie mają prawa do żadnego innego lokalu mieszkalnego, a obecnie mieszkają w lokum, w którym na jedną osobę wypada mniej niż 5 m kw. Nie mogą też mieć w przeszłości żadnego mieszkania, prześwietlani są do pięciu lat wstecz. To i tak niewiele, bo Szczecin sprawdza też ościenne gminy i tam szuka nieruchomości, które mogą, bądź mogli posiadać potencjalni kandydaci. W Krakowie trzeba natomiast udowodnić, że przez 5 lat poprzedzających złożenie wniosku, kandydat mieszkał, pracował i zarabiał na terenie miasta.

Da się odziedziczyć mieszkanie komunalne?

Prawo do użytkowania mieszkania komunalnego można odziedziczyć, co precyzuje art. 691 kodeksu cywilnego. Pierwszy w kolejce do dziedziczenia jest małżonek, który był współnajemcą. Potem są dzieci najemcy, a także inne osoby, którym np. musiał płacić alimenty. Prawo do dziedziczenia mają też konkubenci, ale tylko wtedy, gdy na stałe mieszkały w mieszkaniu wraz z partnerem do czasu jego śmierci.

 

 źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/mkoralewski/13534445635

Mieszkanie komunalne się opłaca? 5.00/5 (100.00%) 19 głosów

3 komentarzy

 • Zainteresowany

  Bezdzietnym pewnie się opłaca, ale jak ktoś chce coś dzieciakom zostawić, to już lepiej zęby w ścianę i wziąć kredyt niż ładować w mieszkanie komunalne. Inna sprawa to wykup mieszkania komunalnego, ale w tu to nie takie proste. Poznań ma dziwne przepisy i często można się nie doczekać. Ale jak już się uda, to zysk jest ogromny, nawet licząc duży czynsz wcześniej.

 • Prawnik z naboru

  Mylisz się. Prawo do użytkowania mieszkania komunalnego można dziedziczyć. Poza tym praktycznie wszystkie mieszkania komunalne można wykupić z bonifikatą, czasem ogromną. Ale fakt – trzeba poczekać i wcześniej płacić wysoki czynsz.

  • robett1

   Tak czy inaczej moim zdaniem się opłaca i warto się chociaż zainteresować mieszkaniem komunalnym, bo można trafić na coś fajnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *