Wysokie limity dopłat na MdM w Poznaniu

Województwo wielkopolskie podniosło limit dopłat na Mieszkanie dla Młodych o ponad 300 zł – najwięcej w Polsce. Dzięki temu w Poznaniu z dopłatą można kupić mieszkanie kosztujące 5.907 zł za m kw.

Te kwoty dopłat nie są już aktualne. Zobacz nowe limity dopłat.

limity cen poznań

Nowe limity w województwie wielkopolskim obowiązywać będą przez pół roku – do końca września 2014 roku. Wojewodowie mogą zmieniać je co kwartał, ale zdecydowano, że wprowadza to zbyt wiele zamieszania. Głównie chodzi o kłopoty osób, które już wybrały mieszkanie, a nawet rozpoczęły procedurę pozyskiwania kredytu, gdy ceny miały się zmienić. By zminimalizować ryzyko komplikacji, ustalone od 1 kwietnia limity będą aktualne przez sześć miesięcy. Tylko województwo pomorskie zrezygnowało z aktualizacji i przeprowadzi ją najprawdopodobniej za kwartał.

W zdecydowanej większości miast i województw limity wzrosły. W tej grupie jest też Wielkopolska. Co więcej, nasz region może pochwalić się największym wzrostem – o 8,4 proc. Mieszkanie z dopłatą w województwie wielkopolskim kupić można przy cenie 4191 zł za metr. W gminach sąsiadujących z Poznaniem limit także wzrósł o ponad 8 proc. i wynosi obecnie 5.029 zł. W Poznaniu też mieliśmy podwyżkę, ale o 5,7 proc. Dzięki temu dopłaty na Mieszkanie dla Młodych dostać można przy zakupie nieruchomości kosztującej do 5.907 zł za m kw.

Jak ustalane są limity dopłat?

Limity cenowe dopłat w programie Mieszkanie dla młodych ustalają wojewodowie. Mogą, ale nie muszą, aktualizować je co kwartał. Kwoty obliczane są na podstawie średnich cen przeliczeniowych wydatków poniesionych na odtworzenie jednego metra kwadratowego w budynkach mieszkalnych. Z tej przyczyny wyższe limity są w dużych i bogatych miastach, a niższe w małych i biednych. Najlepszy stosunek limitów cenowych MdM do liczby ofert na rynku pierwotnym jest jednak z reguły w miastach średnich i szybko rozwijających się. Wiele zależy też od konkurencji na rynku deweloperskim. Z reguły nie da się kupić mieszkań z dopłatą w śródmieściach miast, ale im dalej o centrum, tym ofert spełniających kryteria jest więcej. Dużo łatwiej znaleźć też odpowiednie lokum w mniejszych miejscowościach, które nie są stolicami regionów.

Wysokie limity dopłat na MdM w Poznaniu 4.92/5 (98.46%) 13 głosów

2 komentarzy

  • Profesor

    Superowo, w końcu nowe limity! Nieźle je podnieśli we Wrocławiu, będzie z czego wybierać.

  • Marta

    limiti niskie, ale z drugiej strony deweloperzy niech się dostosują 😉 ja znalazłam w sumie bez problemu mieszkanie na os. Ecoria – własnie w MDM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *