Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu

Według obliczeń analityków w Poznaniu ok. 16 proc. nowych mieszkań spełnia limity, pozwalające kupić je w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Niestety część deweloperów zaczęło podnosić ceny tańszych mieszkań „tuż pod limit”.  Mieszkania dla młodych powstaną m.in. na placu byłego dworca konińskiego PKS- u. Inwestorem jest MTBS z Konina. Ma to pozwolić zaspokojenie oczekiwań choć części z 600 osób, które oczekują na lokale po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Popyt może być bowiem znacznie większy, niż podaż. Analitycy z firmy Reas obliczyli, że do programu Mieszkanie dla młodych będzie można zaliczyć ok. 10 proc. nowych mieszkań w Warszawie, ale w Poznaniu już 16 proc. Najlepiej jest we Wrocławiu, gdzie do programu trafi ok. 25 proc. lokali. Najgorzej wypada Kraków z zaledwie 6-proc. odsetkiem oferty deweloperów.

Wnioski o kredyt będzie można składać na początku stycznia. Ale deweloperzy już prześcigają się w ofertach. Niestety nie wszyscy pamiętają przy tym o etyce, bo tuż po ogłoszeniu limitów okazało się, że ceny „zbyt tanich” mieszkań zaczęły rosnąć. Rynek tanich i nowych mieszkań zwolnił bowiem w końcówce roku 2013. Na dopłaty czekali bowiem nie tylko deweloperzy, ale i tradycyjnie oszczędni mieszkańcy Poznania.

Limit dla stolicy Wielkopolski wynosi 5604,50 zł za m kw. mieszkania lub domu. I mieszkania kosztujące jeszcze w październiku 2013 roku ok. 5 tys. zł za metr, dziś w większości są po 5,6 tys. zł.

Ma na to wpływ z pewnością ograniczona oferta. Np. w Gdańsku, gdzie ok. połowa mieszkań spełnia warunki dopłat w ramach MdM, taka sytuacja nie byłaby możliwa ze względu na większą konkurencję. Ale praktycznie w żadnym z miast nie ma co liczyć na takie mieszkania w centrum. Podobnie jest w Poznaniu. Najwięcej mieszkań spełniających wyznaczone przez wojewodę kryteria znajdziemy w północnej części miasta. Głównie w takich dzielnicach jak Naramowice, Piątkowo lub Podolany. Na Winogradach planowana jest inwestycja na 700 mieszkań budowanych specjalnie pod program MdM.

Ważna jest też odległość od Pestki, czyli linii tramwajowej PST (Poznański Szybki Tramwaj). Im bliżej tramwaju, tym trudniej o tanie mieszkanie. Warto więc szukać także w najbliższych okolicach Poznania. W gminach sąsiadujących limit wynosi 4.639,80 zł za m. kw. Można więc rozejrzeć się w Komornikach, Luboniu, Plewiskach i Swarzędzu.

Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu 5.00/5 (100.00%) 1 głosów

2 komentarzy

  • Rozważałem zakup mieszkania w Poznaniu w programie Mieszkanie dla młodych jako inwestycję dla syna: http://kontadladzieci.pl/inwestycje-dla-dziecka/mieszkanie-dla-dziecka-bez-kosztow-zakupu/

    Ale zastrzeżenie o zakazie wynajmu trochę mnie odstrasza, nie mówiąc już o tym, że jest bez sensu, skoro lokal ma być w przyszłości moojego obecnie rocznego dziecka…

  • maniak_80

    Fajny program, tylko dlaczego mieszkania które sie do niego załapują są na takich zadupiastych dzielnicach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *