Limity na Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu niemal bez zmian

Po przekraczającym 8 proc. wzroście limitów podczas poprzedniej aktualizacji, tym razem zmiany w Poznaniu i okolicach są tylko kosmetyczne. Zarówno w stolicy województwa, jak i w okolicach, limity pozwalające na zakup mieszkania z dopłatą wzrosły zaledwie o 0,1 proc.

limity cenOznacza to, że obecnie w Poznaniu możemy kupować mieszkania z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w cenie do 5915,80 zł za m kw. IV kwartał 2014 roku zaczynamy więc z limitami niewiele wyższymi i to nie tylko w stolicy województwa. W gminach przyległych do Poznania zanotowaliśmy także niewielki wzrost – również wynoszący 0,1 proc. W bezpośrednim sąsiedztwie Poznania musimy więc znaleźć mieszkanie lub dom w cenie do 5036,46 zł za m kw, a w pozostałej części regionu nie możemy zapłacić więcej niż 4197,05 zł, jeśli mamy nadzieję na otrzymanie dopłaty w programie MdM.

Powyższe limity będą obowiązywały do końca I kwartału 2015 roku, czyli do 31 marca 2015 roku. Zdecydowano nie zmieniać ich co kwartał (taką częstotliwość dopuszcza ustawa), by ułatwić wybór mieszkania potencjalnym beneficjentom. To ważne zwłaszcza dla tych, którzy szukają mieszkań na przełomie kwartałów. W niektórych regionach limity cenowe na Mieszkanie dla Młodych spadły, a to spory kłopot zwłaszcza dla osób, które na przykład podpisały już umowę z bankiem czy deweloperem, ale jeszcze nie zapłaciły za mieszkanie. By uniknąć takich sytuacji, a raczej zminimalizować ich liczbę, zdecydowano, że limity będą określane co pół roku. Kolejna aktualizacja dla Poznania i województwa wielkopolskiego czeka nas więc 1 kwietnia 2015 roku.

Limity zawsze wyznaczane są przez wojewodów, którzy w sierpniu otrzymali z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju specjalne wytyczne, które ujednoliciły ich obliczanie w całym kraju oraz miały sprawić, że dostępność mieszkań z dopłatą – dzięki wyższym limitom – będzie większa. Do tej pory nie udało się bowiem wykorzystać nawet 40 proc. kwoty przeznaczonej na dopłaty w 2014 roku. Eksperci szacują, że nie wydamy nawet połowy z 600 mln zł, które mogły trafić do beneficjentów w 2014 roku. Na szczęście w Poznaniu już po ostatniej aktualizacji cen, można wybierać spośród większości inwestycji deweloperskich.

Limity na Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu niemal bez zmian 5.00/5 (100.00%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *