Jeszcze łatwiej o Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu

Już nie tylko od dewelopera, ale także na rynku wtórnym można szukać mieszkań z dopłatą w programie Mieszkanie dla Młodych. Rosną też dopłaty dla kredytów, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, które mogą teraz kupować większe mieszkania i domy.

Mieszkanie dla młodych i rynek wtórny

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych weszły 1 września 2015 roku. Wbrew oporowi deweleperów i zatrudnionych przez nich lobbystów, którzy chcieli by nadal obowiązywało ograniczenie, które pozwalało kupować mieszkania i domy z dopłatą wyłącznie na rynku pierwotnym. Teraz można już kupować mieszkanie z dopłatą do kredytu w programie MdM także na rynku wtórnym.

Bez zmian pozostały kwestie dotyczące metrażu mieszkań i domów, które można kupować, by dostać dopłatę w programie MdM. Nadal mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw, a dom może mieć nie więcej niż 100 m kw powierzchni. Wprowadzono jednak złagodzenie kryteriów dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. W ich przypadku limit to – odpowiednio – 85 m kw i 110 m kw.

Mieszkanie nadal dla młodych

Limity cenowe nadal będą wyznaczane przez wojewodów, którzy mogą publikować je nie częściej niż raz na kwartał. W praktyce okazuje się, że zdecydowana większość podaje je z półrocznym wyprzedzeniem, co pozwala na spokojne zaplanowanie zakupów i zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Przeszukując rynek wtórny trzeba się jednak liczyć z tym, że jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania nie od dewelopera, to dopłata sięgnie 90% stawki, która obowiązuje na rynku pierwotnym.

Na pewno na plus można jednak zapisać to, że do wniosku kredytowego można dołączyć dowolną osobę, nawet spoza rodziny. Nie jest istotne spokrewnienie, ale należy pamiętać, że limit wiekowy w programie Mieszkanie dla Młodych nadal wynosi 35 lat i przynajmniej jeden z wnioskodawców nie może przekroczyć granicy wieku.

Duże dopłaty dla dużych rodzin

W poprzednich latach z programu korzystały przede wszystkim rodziny bez dzieci i single. Wprowadzono więc dodatkowe, prorodzinne profity, które mają to zmienić. Pozostawiono np. zasadę, że starajac się o dopłatę nie można wcześniej być właścicielem i współwłaścicielem mieszkania ani domu. Nie można mieć też żadnych praw do mieszkania (np. mieszkania komunalne, mieszkania spółdzielcze). Wyłączone są jednak z tego rodziny wychowujące minimum troje dzieci.

Dostaną też większe dopłaty, bo w ich przypadku liczone będą one do 65 m kw. powierzchni, podczas gdy wszyscy inni mogą liczyć na dopłatę do 50 m kw mieszkania lub 75 m kw domu. To jednak nie jedyny finansowy profit dla rodzin wielodzietnych. Dostaną też największe dopłaty procentowe. Osoby i małżeństwa bezdzietne otrzymują bowiem 10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. Przy jednym dziecku jest 15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. Przy dwóch jest już 20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej, a przy co najmniej trzech aż 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. Do tego dochodzi 5% dla wszystkich, którym przez 5 lat od podpisania umowy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:
1. PKO Bank Polski S.A.
2. Bank Pekao S.A.
3. Getin Noble Bank S.A.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5. Alior Bank S.A.
6. SGB – Bank S.A.
7. Bank Ochrony Środowiska S.A.
8. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
9. Bank Millennium S.A.
10. Euro Bank S.A.
11. Deutsche Bank Polska S.A.
12. Bank Zachodni WBK S.A.
13. Raiffeisen Bank Polska S.A.

 

oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *